Начало Контекст Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков
1962
България

Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков

Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков – деятел на българското националноосвободително движение в Македония.Това съобщи Явор Чучков, журналист, преводач и пряк потомък на Ефрем Чучков.

| 04 Април 2025, 17:21 ч.
Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков
Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков
Снимка © Семеен на Явор Чучков, пряк негов потомък

Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков – деятел на българското националноосвободително движение в Македония. Това съобщи Явор Чучков, журналист, преводач и пряк потомък на Ефрем Чучков. Позицията е публикувана и на интернет страницата на Съюза на българските писатели. 

Най-важното в София не са сградите, улиците или историята, най-важното са хор

В Ценово празнуваха 46 години от основаването на общината, съобщи главният ек

Волейболните отбори на Сандански и Ново село ще играят две приятелски срещи в

Частични промени в Общия устройствен план (ОУП) на Пловдив спират строителств

В Плевен граждани се събраха пред Съдебната палата на протест срещу лошото съ

„На 21 ноември 2025 г. се навършват 155 години от рождението на героя Ефрем Чучков (1870 1923 г.) – един от най-великите деятели на българското националноосвободително движение в Македония. Ръководството на Съюза на българските писатели подкрепя безпрекословно възванието на учените и обществениците, участвали в тържествената научна конференция по случай 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание, на която бе отдадена заслужена почит и към паметта на Ефрем Чучков“, се посочва в съобщението. 

Българската национална комисия по военна история е адресирала възванието до няколко институции: Румен Радев, президент на България; Министерския съвет на България; Българската академия на науките; Комисията по културата и медиите при Народното събрание; Министерството на отбраната; Министерството на образованието и науката на и Министерството на културата.

Публикуваме пълния текст на възванието:

„Роденият в Щип Ефрем Чучков – един от най-видните дейци на българското националноосвободително движение в Македония, днес е почти забравен у нас, за разлика от Република Северна Македония, където го прославят като „национален герой”, „велик македонец” и „колос и мъченик на борбата на македонския народ за национално освобождение”. Това е злоупотреба с името на един от апостолите на българското освободително дело в Македония, който винаги е обявявал себе си за българин, борил се е за българската кауза и е увековечен в някои от народните песни на македонските българи. В определени периоди е бил и учител по български език, литература и история, макар и често законспириран под чуждо име, като успоредно с учителстването си е осъществявал активна революционна организаторска дейност.

У нас обаче Ефрем Чучков не е достатъчно популяризиран, името му отсъства от учебниците по история, няма и паметник. В София една улица носи неговото име, но на въпроса кой е той, при проведена анкета на случаен принцип никой от анкетираните не е могъл да отговори.

В Ловеч от 14:30 ч. до 15:00 ч. ще бъде затворена за движение и в двете посок

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди одитният доклад о

Състав на Окръжния съд в Габрово уважи искането на Окръжната прокуратура за в

Във връзка със 100-годишнината от смъртта на героя на България Ефрем Чучков, обръщаме се към вас с призив да предприемете необходимите мерки за осъществяване на следните инициативи:

Към него е приложена и историческа справка за живота и делото на Ефрем Чучков, съставена от неговия пряк потомък Явор Чучков, български журналист и преводач. Следва пълният текст:

Ефрем Чучков, известен като „Практикът на Организацията” и „Дясната ръка на Гоце Делчев” е бил един от ръководителите на ВМОРО/ВМРО до смъртта си през 1923 година. Бил е и прославеният войвода, оставил едни от най-дълбоките следи в съзнанието и паметта на българите в Македония и повел (на 12 април 1898 година) първата чета на практически създадения от Гоце Делчев и Ефрем Чучков Четнически институт на ВМОРО.

В края на ХIХ век и в началото на ХХ век понякога пребивава в София, където (в хотел „Батенберг”) пред Чучков и неговото „разпятие от кама и револвер” полагат клетва доброволците от територията на днешна България, желаещи да посветят живота си на каузата за извоюване на свободата на Македония. В този период Гоце Делчев и Ефрем Чучков са били основните двигатели на революционната дейност на Организацията.

От изключително важно значение, извън агитационните му и бойни акции като войвода на чета във вътрешността на Македония, са били и дейностите, координирани и извършвани от Ефрем Чучков за организиране, подготовка, окомплектоване, инструктиране и изпращане на четите от различните погранични пунктове на ВМОРО – най-вече от главния разпределителен център Кюстендил, но също и от други пунктове, включително например Лъджене (сега квартал на Велинград) и понякога от Дупница. Ръководел е и тайните канали за снабдяване на четите с оръжие от България. Тази денонощна координационна и организаторска работа на Чучков тогава е била направлявана предимно по писмен път от Гоце Делчев в качеството му на (фактически) първи ръководител на Организацията и неин основен задграничен представител в София.

Турските власти са обявявали Ефрем Чучков за най-страшния български комита. Понякога конни и жандармерийски табури са обкръжавали цели градове и села в Македония, за да заловят или убият Ефрем Чучков и неговите четници. Турското военно разузнаване го е окачествявало като „един от най-големите врагове на Империята” и „най-издирваният български комита в Македония”.

След Младотурския преврат през 1908 година, Ефрем Чучков нарича обещанията на младотурците за реформи в Османската империя „фарс, целящ задържането на Македония под турско робство” и успява, в качеството си на началник на Скопския революционен окръг, член на Централния комитет на Организацията и фактически ръководител на ВМОРО, да забрани и да не допусне разпускането на повечето чети на Организацията. Подозренията и очакванията на Чучков, че обещанията на младотурския режим за даване на автономия и права на българското население на Македония ще се окажат измама, се оправдали изцяло. Една година след „реформите” управляващите младотурци възобновили терора над българите в Македония и извършването на масови арести и убийства. Оглавяваното от Ефрем Чучков (а по-късно – от неговия по-млад съгражданин и съратник Тодор Александров) „умерено-консервативно” ядро на Организацията възстановява нелегалната мрежа на ВМОРО и подновява въоръжената борба.

Ефрем Чучков е и освободителят от османско робство на Щип, Кочани и Щипската област през Балканската война, пленявайки стотици турски войници. През октомври 1912 година Чучков установява там импровизирана форма на българска власт. Симулирайки с четата си и присъединилите се към нея местни доброволци присъствие на българска войска, той успява да заблуди приближаващата се сръбска армия и да спре настъплението й. Така, благодарение на него Щип остава почти цяла година български. През Първата световна война той е бил български управител на Щип и Щипската околия, както и по време на Балканската война и Междусъюзническата война (до 25 юни 1913 година).

По-късно, след поредната съкршителна национална катастрофа като следствие от Първата световна война, Тодор Александров и Ефрем Чучков възстановяват Организацията, която, след етническото прочистване на Одринска Тракия, вече носи името ВМРО. Макар и да са отминали младежките му години, Чучков отказва предложения му в София чиновнически пост в Държавната комисия за бежанците и до смъртта си продължава пътя на нелегалната борба в планините на окупирана Македония, превърната в Южна Сърбия.

Наред с обиколките си за укрепване на нелегалната мрежа в окупирана Македония, в периода 1919 – 1923 г. Ефрем Чучков за пореден път действа и в пограничните пунктове (предимно в основния разпределителен център – Кюстендил) като координатор, организатор и инструктор на четите, влизащи от България в Македония. Бойните му акции срещу многочислени подразделения на редовната сръбска армия обаче са неминуемо обречени. В крайна сметка, четата на Ефрем Чучков е разбита и почти унищожена след поредица от неравни битки (само през 1922 година той води 7 сражения със сръбски военни части в Малешевско и Кочанско). Тежко болен вследствие на получените рани и несгодите на живота в периодите на нелегалност, Ефрем Чучков умира в болницата на Червения кръст в София на 1 октомври 1923 година.

Бидейки революционер-практик, отдаден на нелегалната дейност и известен с пословичната си скромност, Ефрем Чучков е странял от политиката, от партиите, от „партизанските” борби и от „светлината на прожекторите”. В спомените си, съвременниците му са го наричали „колос на революционното дело” и „най-действеният труженик на Организацията”. Един български мъченик, отдал над 30 години от общо 52-годишния си живот на святата кауза за освобождение на Македония.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Нормално е движението на граничните пунктове с Турция, Сърбия и Република Северна Македония, както и на граничните преходи с Гърция
Нормално е движението на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) с Турция, Сърбия и Република Северна Македония, както и на граничните преходи с Гърция. Това съобщиха на ...
Над 1500 нарушения в заведения са установили при проверки служителите на пожарната през миналата година
През изминалата година служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) са проверили 7266 питейни и увеселителни заведения. В 1544 ...
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха в реката в Смолян
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха от подпорна стена във водите на река Черна в Смолян, . Катастрофата стана преди близо един час на околовръстния път в областния град. ...
Президентът на Република Северна Македония благодари на българския държавен глава за оказаната помощ след смъртоносния пожар в Кочани
Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова каза в София, че е благодарила на българския държавен глава Румен Радев за помощта, която България е оказа на ...
Нови цветни фигури на животни са поставени в казанлъшкия централен парк „Розариум“
Нови цветни фигури радват най-малките посетители на казанлъшкия централен парк „Розариум“, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Това са фигури на жаба, ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Спортният мениджър Емилиян Евтимов представи новия състезателен отбор на Видин по мотоциклетизъм на писта
Спортният мениджър Емилиян Евтимов представи новия състезателен отбор на Видин по мотоциклетизъм на писта - Vida Racing Team (Вида Рейсинг Тийм). Той обясни, че отборът е лице ...
Нормално е движението на граничните пунктове с Турция, Сърбия и Република Северна Македония, както и на граничните преходи с Гърция
Нормално е движението на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) с Турция, Сърбия и Република Северна Македония, както и на граничните преходи с Гърция. Това съобщиха на ...
Ремонтират пътя през оряховските села Долни Вадин и Горни Вадин с държавни средства
Пътят през селата Горни Вадин и Долни Вадин ще бъде изцяло ремонтиран, обектът е включен за финансиране от държавния бюджет, съобщи зам.-кметът на община Оряхово Ивайло Иванов. Пъ ...
Совалката „Дискавъри със седем астронавти, сред които за първи път три жени, излита от Кейп Канаверъл на 5 април 2010 г.
Космическата совалка „Дискавъри“ излита на 5 април 2010 г. от Кейп Канаверал във Флорида, САЩ, към Международната космическа станция (МКС), отбелязва енциклопедия &bdqu ...
Над 1500 нарушения в заведения са установили при проверки служителите на пожарната през миналата година
През изминалата година служителите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) са проверили 7266 питейни и увеселителни заведения. В 1544 ...
Тикер в 09:00 ч.
Спортният мениджър Емилиян Евтимов представи новия състезателен отбор на Видин п ...
Начало Контекст
1962
България

Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков

Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков – деятел на българското националноосвободително движение в Македония.Това съобщи Явор Чучков, журналист, преводач и пряк потомък на Ефрем Чучков.

| 04 Април 2025, 17:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков
Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков
Снимка © Семеен на Явор Чучков, пряк негов потомък

Съюзът на българските писатели подкрепи възвание на учени и общественици за отдаване на почит към Ефрем Чучков – деятел на българското националноосвободително движение в Македония. Това съобщи Явор Чучков, журналист, преводач и пряк потомък на Ефрем Чучков. Позицията е публикувана и на интернет страницата на Съюза на българските писатели. 

„На 21 ноември 2025 г. се навършват 155 години от рождението на героя Ефрем Чучков (1870 1923 г.) – един от най-великите деятели на българското националноосвободително движение в Македония. Ръководството на Съюза на българските писатели подкрепя безпрекословно възванието на учените и обществениците, участвали в тържествената научна конференция по случай 120-годишнината от Илинденско-Преображенското въстание, на която бе отдадена заслужена почит и към паметта на Ефрем Чучков“, се посочва в съобщението. 

Българската национална комисия по военна история е адресирала възванието до няколко институции: Румен Радев, президент на България; Министерския съвет на България; Българската академия на науките; Комисията по културата и медиите при Народното събрание; Министерството на отбраната; Министерството на образованието и науката на и Министерството на културата.

Публикуваме пълния текст на възванието:

„Роденият в Щип Ефрем Чучков – един от най-видните дейци на българското националноосвободително движение в Македония, днес е почти забравен у нас, за разлика от Република Северна Македония, където го прославят като „национален герой”, „велик македонец” и „колос и мъченик на борбата на македонския народ за национално освобождение”. Това е злоупотреба с името на един от апостолите на българското освободително дело в Македония, който винаги е обявявал себе си за българин, борил се е за българската кауза и е увековечен в някои от народните песни на македонските българи. В определени периоди е бил и учител по български език, литература и история, макар и често законспириран под чуждо име, като успоредно с учителстването си е осъществявал активна революционна организаторска дейност.

У нас обаче Ефрем Чучков не е достатъчно популяризиран, името му отсъства от учебниците по история, няма и паметник. В София една улица носи неговото име, но на въпроса кой е той, при проведена анкета на случаен принцип никой от анкетираните не е могъл да отговори.

Във връзка със 100-годишнината от смъртта на героя на България Ефрем Чучков, обръщаме се към вас с призив да предприемете необходимите мерки за осъществяване на следните инициативи:

Към него е приложена и историческа справка за живота и делото на Ефрем Чучков, съставена от неговия пряк потомък Явор Чучков, български журналист и преводач. Следва пълният текст:

Ефрем Чучков, известен като „Практикът на Организацията” и „Дясната ръка на Гоце Делчев” е бил един от ръководителите на ВМОРО/ВМРО до смъртта си през 1923 година. Бил е и прославеният войвода, оставил едни от най-дълбоките следи в съзнанието и паметта на българите в Македония и повел (на 12 април 1898 година) първата чета на практически създадения от Гоце Делчев и Ефрем Чучков Четнически институт на ВМОРО.

В края на ХIХ век и в началото на ХХ век понякога пребивава в София, където (в хотел „Батенберг”) пред Чучков и неговото „разпятие от кама и револвер” полагат клетва доброволците от територията на днешна България, желаещи да посветят живота си на каузата за извоюване на свободата на Македония. В този период Гоце Делчев и Ефрем Чучков са били основните двигатели на революционната дейност на Организацията.

От изключително важно значение, извън агитационните му и бойни акции като войвода на чета във вътрешността на Македония, са били и дейностите, координирани и извършвани от Ефрем Чучков за организиране, подготовка, окомплектоване, инструктиране и изпращане на четите от различните погранични пунктове на ВМОРО – най-вече от главния разпределителен център Кюстендил, но също и от други пунктове, включително например Лъджене (сега квартал на Велинград) и понякога от Дупница. Ръководел е и тайните канали за снабдяване на четите с оръжие от България. Тази денонощна координационна и организаторска работа на Чучков тогава е била направлявана предимно по писмен път от Гоце Делчев в качеството му на (фактически) първи ръководител на Организацията и неин основен задграничен представител в София.

Турските власти са обявявали Ефрем Чучков за най-страшния български комита. Понякога конни и жандармерийски табури са обкръжавали цели градове и села в Македония, за да заловят или убият Ефрем Чучков и неговите четници. Турското военно разузнаване го е окачествявало като „един от най-големите врагове на Империята” и „най-издирваният български комита в Македония”.

След Младотурския преврат през 1908 година, Ефрем Чучков нарича обещанията на младотурците за реформи в Османската империя „фарс, целящ задържането на Македония под турско робство” и успява, в качеството си на началник на Скопския революционен окръг, член на Централния комитет на Организацията и фактически ръководител на ВМОРО, да забрани и да не допусне разпускането на повечето чети на Организацията. Подозренията и очакванията на Чучков, че обещанията на младотурския режим за даване на автономия и права на българското население на Македония ще се окажат измама, се оправдали изцяло. Една година след „реформите” управляващите младотурци възобновили терора над българите в Македония и извършването на масови арести и убийства. Оглавяваното от Ефрем Чучков (а по-късно – от неговия по-млад съгражданин и съратник Тодор Александров) „умерено-консервативно” ядро на Организацията възстановява нелегалната мрежа на ВМОРО и подновява въоръжената борба.

Ефрем Чучков е и освободителят от османско робство на Щип, Кочани и Щипската област през Балканската война, пленявайки стотици турски войници. През октомври 1912 година Чучков установява там импровизирана форма на българска власт. Симулирайки с четата си и присъединилите се към нея местни доброволци присъствие на българска войска, той успява да заблуди приближаващата се сръбска армия и да спре настъплението й. Така, благодарение на него Щип остава почти цяла година български. През Първата световна война той е бил български управител на Щип и Щипската околия, както и по време на Балканската война и Междусъюзническата война (до 25 юни 1913 година).

По-късно, след поредната съкршителна национална катастрофа като следствие от Първата световна война, Тодор Александров и Ефрем Чучков възстановяват Организацията, която, след етническото прочистване на Одринска Тракия, вече носи името ВМРО. Макар и да са отминали младежките му години, Чучков отказва предложения му в София чиновнически пост в Държавната комисия за бежанците и до смъртта си продължава пътя на нелегалната борба в планините на окупирана Македония, превърната в Южна Сърбия.

Наред с обиколките си за укрепване на нелегалната мрежа в окупирана Македония, в периода 1919 – 1923 г. Ефрем Чучков за пореден път действа и в пограничните пунктове (предимно в основния разпределителен център – Кюстендил) като координатор, организатор и инструктор на четите, влизащи от България в Македония. Бойните му акции срещу многочислени подразделения на редовната сръбска армия обаче са неминуемо обречени. В крайна сметка, четата на Ефрем Чучков е разбита и почти унищожена след поредица от неравни битки (само през 1922 година той води 7 сражения със сръбски военни части в Малешевско и Кочанско). Тежко болен вследствие на получените рани и несгодите на живота в периодите на нелегалност, Ефрем Чучков умира в болницата на Червения кръст в София на 1 октомври 1923 година.

Бидейки революционер-практик, отдаден на нелегалната дейност и известен с пословичната си скромност, Ефрем Чучков е странял от политиката, от партиите, от „партизанските” борби и от „светлината на прожекторите”. В спомените си, съвременниците му са го наричали „колос на революционното дело” и „най-действеният труженик на Организацията”. Един български мъченик, отдал над 30 години от общо 52-годишния си живот на святата кауза за освобождение на Македония.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Нормално е движението на граничните пунктове с Турция, Сърбия и Република Северна Македония, както и на граничните преходи с Гърция
Над 1500 нарушения в заведения са установили при проверки служителите на пожарната през миналата година
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха в реката в Смолян
Президентът на Република Северна Македония благодари на българския държавен глава за оказаната помощ след смъртоносния пожар в Кочани
Нови цветни фигури на животни са поставени в казанлъшкия централен парк „Розариум“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Спортният мениджър Емилиян Евтимов представи новия състезателен отбор на Видин по мотоциклетизъм на писта
В детайли
Нормално е движението на граничните пунктове с Турция, Сърбия и Република Северна Македония, както и на граничните преходи с Гърция
Контекст
Ремонтират пътя през оряховските села Долни Вадин и Горни Вадин с държавни средства
Сфера
Совалката „Дискавъри със седем астронавти, сред които за първи път три жени, излита от Кейп Канаверъл на 5 април 2010 г.
В детайли
Над 1500 нарушения в заведения са установили при проверки служителите на пожарната през миналата година
Контекст
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
Сфера
Няма опасност за живота на младежите, които паднаха с кола в реката в Смолян
Местен фокус
Всичко, което трябваше да бъде сертифицирано, за да получим F-16, е готово, закъснява единствено сградата с тренажора за подготовка на пилотите, каза Атанас Запрянов
Основна линия
В Ценово празнуваха 46 години от основаването на общината
В детайли
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха в реката в Смолян
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.